Informacja prasowa WCCI 2016

Hybrydowy zabieg w 3D oraz specjalna sesja z Ministerstwem Zdrowia to wyjątkowe atrakcje jubileuszowej XX edycji Warsztatów Kardiologii Interwencyjnej WCCI Warsaw

Już w kwietniu Warszawa stanie się kardiologiczną stolicą Europy. W dniach 6–8 kwietnia 2016 r. na XX-tej, jubileuszowej edycji Warsztatów Kardiologii Interwencyjnej – Warsaw Course on Cadiovascular Interventions (WCCI) spotkają się najlepsi specjaliści z całego świata, by wymieniać się doświadczeniami.

Dyrektorami warsztatów WCCI Warsaw są: Prof. dr hab. med. Adam Witkowski – kierownik Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Instytut Kardiologii w Warszawie oraz Prof. dr hab. med. Robert Gil – kierownik Kliniki Kardiologii Inwazyjnej Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. WCCI jest akredytowane przez Asocjację Interwencji Sercowo-Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (AISN PTK) i jest oficjalną konferencją AISN PTK.

Tegoroczne Warsztaty są wyjątkowe nie tylko ze względu na jubileuszową edycję. Poza wybitnymi specjalistami i planowanymi sesjami Organizatorzy przygotowali dla uczestników sesję specjalną z uczestnictwem Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, a także, po raz pierwszy w Polsce na kongresie kardiologicznym, zaprezentowany zostanie zabieg hybrydowy nakręcony w technologii 3D.

“Plany rozwoju przezcewnikowego leczenia wad serca w Polsce. Czy możemy zapewnić pacjentom odpowiedni dostęp do tych zabiegów?” to temat specjalnej sesji, w której udział weźmie dr n. med. Jarosław Pinkas – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia RP, przedstawiciel Narodowego Funduszu Zdrowia oraz wybitni profesorowie. Z sesji dowiemy się m.in. jak rozwijało się przezskórne leczenie zwężenia zastawki aortalnej w Polsce w latach 2008-2015, jakie są plany rozwoju przezcewnikowego leczenia wad serca w Polsce z perspektywy polityki zdrowotnej, a także jakie są plany rozwoju tych nowoczesnycjh i małoinwazyjnych metod leczenia wad serca w Polsce z perspektywy płatnika.

Sesja odbędzie się w godz. 10-12, w po jej zakończeniu będzie czas na pytania z sali, a także pytania od dziennikarzy, których szczególnie zapraszamy na tę sesję.

W środę na podczas sesji CTO PCI – dr Maksymilian Opolski opowie o rewolucyjnych, pierwszych na świecie zabiegach udrażniania zamkniętych tętnic wieńcowych z użyciem wirtualnej technologii Google Glass. Zabiegi wykonane w Instytucie Kardiologii w Warszawie wzbudziły olbrzymie zainteresowanie, także komercyjne w Europie i w USA po opublikowaniu pierwszego artykułu na ten temat.

Niewątpliwie niespodzianką i wielką atrakcją tegorocznych warsztatów będzie możliwość obejrzenia w czasie pionierskiej sesji zabiegu hybrydowego w 3D. Podczas WCCI powstanie specjalna sala z nowoczesnymi projektorami do wyświetlenia zabiegu w 3D, a uczestnicy otrzymają specjalne okulary, by w ten innowacyjny sposób oglądać hybrydową rewaskularyzację u chorej z wielonaczyniową chorobą wieńcową. Zabieg został nagrany w szpitalu MSWiA w Warszawie. Część kardiochirurgiczną zabiegu przeprowadził prof. P. Suwalski, a część kardiologiczną prof. R. Gil. Zabiegi zostały sfilmowane kilkoma kamerami, a dzięki laparoskopowo wprowadzonej kamerze 3D będzie możliwość śledzenia zabiegu również z wewnątrz ciała pacjenta. Pierwszy raz w Polsce, właśnie podczas WCCI, będzie wykorzystana ta innowacyjna technologia.

Dodatkową atrakcją i szansą dla młodych lekarzy jest specjalnie przygotowany Kurs dla Młodych Praktyków Kardiologii Interwencyjnej (Master Class for Young Practitioners), organizowany pod auspicjami AISN, EAPCI i PCR. Kurs jest dedykowany dla młodych lekarzy z Europy Centralnej i Wschodniej, rozpoczynających samodzielną aktywność w zakresie zabiegów przezskórnej angioplastyki tętnic wieńcowych. Szczególny nacisk zostanie położony na praktyczne aspekty postępowania z chorym oraz techniczną stronę wykonywania zabiegów angioplastyki wieńcowej. Szkolenie będzie się odbywało w oparciu o szczegółową analizę wyselekcjonowanych przypadków klinicznych. Formuła kursu zachęca uczestników do prowadzenia dyskusji i wymiany poglądów na temat optymalnego postępowania w danym przypadku klinicznym. Kierownikami kursu są: Prof.  Gabor Toth, Prof. Jacek Legutko, Prof. Jerzy Pręgowski. Zapraszamy młodych lekarzy 6 kwietnia do Hotelu Intercontinental. Liczba miejsc jest ograniczona, a zapisać się można przez stronę wcci.pl.

Tematami przewodnimi tegorocznej edycji są:
• przezskórna angioplastyka w wielonaczyniowej chorobie wieńcowej
• leczenie ostrych zespołów wieńcowych
• zabiegi hybrydowe
• przezcewnikowe leczenie wad zastawkowych serca
• zamykanie uszka lewego przedsionka oraz nieprawidłowych połączeń wewnątrzsercowych
• postępy w przezskórnym leczeniu chorób tętnic obwodowych, ze szczególnym uwzględnieniem angioplastyki tętnic szyjnych.

Multimedialne prezentacje, symultaniczne konferencje oraz interaktywne warsztaty praktyczne organizowane są przez Fundację Wspierania Kardiologii Interwencyjnej i odbywają się pod patronatem Kliniki Kardiologii Inwazyjnej CSK MSWiA oraz Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Instytutu Kardiologii w Warszawie.

By wziąć udział w konferencji WCCI należy się zarejestrować. Wystarczy wejść na stronę wcci.pl/rejestracja/ i wypełnić formularz. Rejestracja uczestników będzie możliwa do 4 kwietnia 2016 r.
6 kwietnia o godz. 9.30 Organizatorzy zapraszają dziennikarzy na konferencję prasową poświęconą wyjątkowej, jubileuszowej, XX edycji Warsztatów Kardiologii Interwencyjnej. Dziennikarzy zainteresowanych udziałem w Warsztatach prosimy o wysłanie do 4 kwietnia 2016 r. maila na adres paulina.walczak@ieleven.pl zawierającego imię i nazwisko, nazwę redakcji, numer tel. oraz adres email. W mailu zwrotnym otrzymają Państwo szczegółowe informacje i potwierdzenie akredytacji.

Organizatorzy zachęcają również do śledzenia profilu konferencji WCCI na Facebooku: https://www.facebook.com/wcciwarsaw/?ref=br_rs.

Szczegółowych informacji udziela:
Ewelina Myłek
Eleven Zett Productions
ewelina.mylek@ieleven.pl
ewelina.mylek@gmail.com
tel. 660-519-565

POBIERZ PDF

← wróć